rejestratory, termometry, higrometry.
English Česky Africa China Español Français Magyar Polski Sweden USA UAE

Kalibracja przyrządów COMET - Q & A

Zasady i regulacje w metrologii

Jakie są przepisu prawne w metrologii?
Każdy kraj reguluje status prawny metrologii własnymi regulacjami. Przepisy prawne w poszczególnych krajach różnią się od siebie. Niektóre pomiary są tak znaczące, że można używać tylko przyrządów pomiarowych spełniających określone wymagania. Jakie pomiary i jakie wymagania techniczne muszą być spełnione, można znaleźć w ustawodawstwie danego kraju. Zazwyczaj są to przyrządy pomiarowe zużycia energii elektrycznej, gazu, wody, różne przyrządy pomiarowe rozliczeniowe itp. Można je zazwyczaj znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar. Te liczniki są również nazywane licznikami kontrolowanymi prawnie.

Czy lista przyrządów pomiarowych kontrolowanych prawnie we wszystkich krajach jest taka sama?
Nie taka sama. Pomiar może być wykonywany przy użyciu wymaganego prawnie kontrolowanego przyrządu pomiarowego w jednym kraju, ale w innym kraju nie jest wymagany.

Jakie wymagania musi spełniać licznik kontrolowany prawnie?
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Głownego Urzędu Miar lub można je skonsultować z jego personelem. Zazwyczaj jest to zatwierdzenie typu dla używanego zastosowania, a następnie wymagania dotyczące regularnej weryfikacji licznika. Legalnie kontrolowane przyrządy pomiarowe są weryfikowane, inne przyrządy pomiarowe są kalibrowane. OSTRZEŻENIE - Ta terminologia może być inna w różnych krajach! Proces zatwierdzania typu jest bardzo czasochłonny i kosztowny.

Mam licznik, który jest zatwierdzony jako legalnie kontrolowany w moim kraju. Czy mogę go używać w innym kraju?
Nie możesz go używać bez innych rzeczy. Omów tę kwestię z właściwym Urzędem Miar danego kraju. Możliwe, że ten licznik zostanie zatwierdzony w tym kraju. Wiele zależy od dostarczonych przez Ciebie dokumentów. Jednak lokalny instytut metrologiczny będzie musiał ponownie przeprowadzić cały proces zatwierdzania.

Jaka jest różnica między weryfikacją legalnie kontrolowanych liczników a kalibracją innych przyrządów pomiarowych?
Kalibracja przyrządów pomiarowych jest przeprowadzana zgodnie z normą EN 17025 oraz ze wspólnymi praktykami i zasadami metrologii. Jeśli certyfikat kalibracji zawiera wszystkie wymagania, w tym potwierdzenie identyfikowalności wzorców, jest to zazwyczaj dokument uznawany na arenie międzynarodowej. Weryfikacja legalnie kontrolowanych liczników odbywa się zgodnie ze szczegółowymi zasadami, głównie normami dotyczącymi zastosowania.

Czy niektóre produkty COMET mają zatwierdzenie typu?
Tak, niektóre urządzenia COMET z linii Datalogger R/S i T-PRINT mają homologację dla przechowywania i dystrybucji mrożonej żywności. Certyfikaty TÜV są dostępne na stronie www.cometsystem.com


Certyfikaty kalibracji

Czy kalibracja COMET jest wykonywana zgodnie z normą EN 17025?
Norma ta zawiera złożone wymagania dla laboratoriów kalibracyjnych, a COMET spełnia tylko część z nich. COMET nie posiada akredytacji zgodnie z normą EN17025. Tylko nasze certyfikaty kalibracji są zgodne z warunkami tej normy.

Czy produkty COMET są dostarczane ze świadectwami kalibracji?
Tak, produkty finalne są dostarczane ze świadectwami kalibracji. Dla podzespołów cząstkowych (np. sond temperatury) nie są wystawiane świadectwa kalibracji. Jeśli urządzenie jest zamawiane z sondami i z zamówienia wynika, które kanały są podłączone do sond, kalibracja jest wykonywana z tymi sondami. Kalibracja wielkości fizycznych nie obejmuje całego zakresu pomiarowego przyrządu, przykłady certyfikatów kalibracji można znaleźć tutaj: http://www.cometsystem.cz/support/calibration. Jeśli ten certyfikat kalibracji nie spełnia Twoich wymagań, możemy dostarczyć certyfikat kalibracji z akredytowanego laboratorium kalibracyjnego. COMET system s.r.o. nie jest akredytowanym laboratorium kalibracyjnym.

Czy potrzebuję certyfikatu kalibracji z akredytowanego laboratorium kalibracyjnego?
Akredytowane laboratorium kalibracyjne to niezależne laboratorium, które spełnia określone wymagania i jest stale nadzorowane. W niektórych obszarach możliwe jest dostarczanie wyłącznie produktów z akredytowanymi certyfikatami kalibracji (motoryzacja, służba zdrowia itp.). Zależy to od zastosowania miernika, przepisów lub wewnętrznych regulacji. Również jeśli liczba punktów kalibracji z COMET nie jest wystarczająca (szczególnie w przypadku wielkości fizycznych).

Czy na certyfikacie kalibracji może być data ważności?
Certyfikat kalibracji opisuje charakterystykę urządzenia w momencie kalibracji i nie mówi nic o tym, jak urządzenie będzie mierzone w przyszłości. Jest zapisany w artykule 5.10.4.4 normy EN 17025: Certyfikat kalibracji (lub etykieta kalibracji) nie powinien zawierać żadnych zaleceń dotyczących interwału kalibracji, chyba że zostało to uzgodnione z klientem. Wymaganie to może zostać zastąpione przepisami prawnymi. COMET nie zapisuje czasu ważności na certyfikatach kalibracji.

Jak określić odstęp kalibracji miernika?
Odstęp kalibracji jest ustalany przez użytkownika miernika.
Należy wziąć pod uwagę:

  • wymogi prawne i wewnętrzne przepisy firmy
  • zalecenia producenta podane w instrukcji obsługi urządzenia. O ile nie określono inaczej, zalecamy następujący interwał kalibracji
    • Temperatura - 2 lata
    • Wilgotność względna - 1 rok
    • Ciśnienie atmosferyczne - 1 rok
    • Stężenie CO2 - 5 lat
  • wymagana dokładność pomiaru (jeśli dokładność urządzenia wynosi ±0,4°C przez dwuletni okres kalibracji, a użytkownikowi wystarcza dokładność ±1°C, okres ten można zazwyczaj wydłużyć)
  • trendy z poprzednich kalibracji. Jeśli po kilku kalibracjach miernik pozostaje głęboko poniżej dopuszczalnej granicy, możemy wydłużyć okres kalibracji. Jeśli tendencja jest niekorzystna, musimy skrócić okres kalibracji. Powtarzające się zmniejszanie okresu kalibracji wskazuje, że miernik nie nadaje się do tego zastosowania.
  • warunki pracy, tempo użytkowania przyrządów pomiarowych, poziom obsługi, ryzyko związane z przekroczeniem dokładności pomiaru


Czy można skalibrować przyrząd pomiarowy in situ?
Tak, jest to możliwe, ale należy to uzgodnić z lokalnymi laboratoriami kalibracyjnymi. Zalety: zazwyczaj nie ma potrzeby wyłączania sprzętu, a kalibracja lepiej opisuje stan pomiaru w określonych warunkach pracy urządzenia. Wadami są wyższa niepewność niż w laboratorium, często ograniczony zakres kalibracji i ogólnie wyższa cena (konieczne jest przybycie ze specjalnym sprzętem).

Jak interpretować termin „dokładność” produktów COMET?
COMET wykorzystuje klasyczny model wyrażania dokładności. Na przykład, jeśli termometr mierzy +23°C z dokładnością ±0,4°C, rzeczywista temperatura mieści się w zakresie (22,6 do 23,4)°C z prostokątnym rozkładem prawdopodobieństwa.

Co oznacza termin „niepewność” na certyfikacie kalibracji?
Termin ten wyraża niepewność kalibracji. Nie dotyczy błędu pomiaru ani niepewności urządzenia! Jakość kalibracji zależy od kilku niezależnych czynników, które mają różne prawdopodobieństwo wystąpienia (powtarzalność, niepewność standardów, jednorodność temperatury w komorach, rozdzielczość przyrządów pomiarowych, pasożytnicze wpływy temperatury, itp.). Za pomocą metod statystycznych kwantyfikuje się te różne efekty i uwzględnia w niepewności wynikowej, która jest wymieniona w certyfikacie kalibracji.

Jak oceniać wyniki na certyfikacie kalibracji?
Istnieją różne sposoby przedstawiania wyników na certyfikatach kalibracji. COMET zawsze podaje tabele zmierzonych wartości z ich niepewnościami. Zasadniczo, jeśli błąd pomiaru po dodaniu niepewności nie przekracza specyfikacji urządzenia, jest to stwierdzenie, że urządzenie „jest zgodne”. Jeśli sam błąd pomiaru miści się w specyfikacji urządzenia, ale po dodaniu niepewności przekracza limit, jest to stan „nie można określić zgodności lub niezgodności”. W innych przypadkach jest już poza specyfikacją, certyfikat kalibracji nie może zostać utworzony, a urządzenie nie może zostać wysłane. Jeżeli błąd pomiaru nie przekracza specyfikacji, ale po dodaniu niepewności wykracza poza limit, to w przypadku, gdy odchylenie jest tak małe, że prawdopodobieństwo pomiaru urządzenia zgodnie ze specyfikacją jest większe niż 95%, tworzony jest certyfikat kalibracji i urządzenie jest wysyłane.

Co to jest dokument EA4/02 i gdzie można go znaleźć?
Ten dokument opisuje metodologię obliczania niepewności w kalibracji. Można go pobrać stąd: http://www.european-accreditation.org/publication/ea-4-02-m

Mam oddzielny certyfikat kalibracji dla urządzenia i oddzielny dla sondy. Czy można go uznać za certyfikat kalibracji dla całego łańcucha pomiarowego?
Nie, generalnie nie jest prawdą, że oddzielne certyfikaty kalibracji dla komponentów tworzą kalibrację systemu jako całości. Szczególnie w krytycznych zastosowaniach (takich jak banki krwi itp.) nie jest to możliwe. Zawsze konieczne jest przeprowadzenie kalibracji całego łańcucha pomiarowego jako całości. Certyfikat kalibracji ma pełną wartość, jeśli opisuje relację między wartością zmierzoną a wartością wskazaną, którą stosuje klient. Jeśli łańcuch jest podzielony na kilka części, wynik nigdy nie może dać takiej wagi, jak w poprzednim przypadku. Czasami można spodziewać się bardzo wysokiego prawdopodobieństwa, że ​​problem nie wystąpi (np. rejestrator danych z czujnikami 4mA do 20mA - błąd pomiaru rejestratora w porównaniu do błędu pomiaru czujnika temperatury jest prawie pomijalny), to w przypadku niektórych innych urządzeń nie może być akceptowany.

Czy certyfikat kalibracji COMET jest ważny w innych krajach (np. zgodny z NIST)?
Tak, na podstawie ustaleń CIPM MRA z 1999 r. Republika Czeska (przez CMI) stała się częścią tej umowy. Certyfikaty kalibracji spójne z CMI są akceptowane w innych krajach (włączając NIST). Więcej informacji mozna znaleźć na www.bipm.org.

Czy mogę wymagać od COMET dowodu spójności metrologicznej używanych wzorców?
Na każdym certyfikacie kalibracji widnieje informacja, że ​​COMET zabezpieczył spójność metrologiczną wzorców i potwierdza to podpisem. Jeśli uważasz, że ten argument jest niewystarczający, poproś nas o certyfikaty kalibracji z naszych wzorców. Jest to usługa niestandardowa i płatna. Nie wszystkie te certyfikaty kalibracji są dostępne w języku angielskim.

Jaka jest różnica między „kalibracją” a „walidacją”?
Celem kalibracji jest jak najdokładniejsze opisanie zachowania urządzenia, celem walidacji jest szybkie i niedrogie sprawdzenie, czy przyrząd działa prawidłowo. Walidacja jest zwykle przeprowadzana w czasie pomiędzy zaplanowanymi kalibracjami.


Termometry - kalibracja i dokładność pomiaru

Wybór sondy do pomiaru temperatury w lodówkach i zamrażarkach.
W tym celu często stosuje się sondy Pt1000TG8 o różnej długości korpusu sondy. Długość kabla sondy powinna być jak najkrótsza. Jeśli sonda jest podłączona do przetwornika z innym interfejsem (pętla prądowa, RS-485, Ethernet), powszechnie stosuje się długość kabla sondy maks. 2 m.
Czasami konieczne jest zmierzenie temperatury cieczy (np. banku krwi). W takim przypadku sondę zwykle wkłada się do woreczka z solą fizjologiczną. Jeśli używana jest sonda kablowa, nie należy wkładać sondy/kabla połączeniowego do cieczy, w przeciwnym razie sonda szybko ulegnie zniszczeniu. Konieczne jest użycie sondy o dłuższym korpusie metalowym.
W lodówkach lub zamrażarkach występują znaczne wahania temperatur i duży gradient temperatury wewnątrz objętości. Czasami konieczne jest znaczne zwiększenie czasu reakcji sondy. Można to zrobić np. za pomocą metalowej tulei termometrycznej (zwróć uwagę na jej orientację - w celu odprowadzenia skroplin).

Problemy podczas kalibracji sond kablowych.
Jeśli sonda jest kalibrowana w cieczy, musi być ona wystarczająco zanurzona, aby uniknąć wpływu rozpraszania ciepła przez kabel. Jednocześnie należy przestrzegać, aby sonda/kabel połączeniowy nie były długo zanurzone w cieczy. Czasami sonda jest wkładana do odpowiedniej tulei termometrycznej lub np. do rękawiczek lateksowych.

Mam problemy z wynikami kalibracji rejestratora danych z wewnętrznymi czujnikami temperatury.
Do prawidłowej kalibracji rejestratorów danych R/S potrzeba więcej czasu i prawidłowej metody. W tym celu opracowano szczegółową instrukcję kalibracji, którą wysyłamy na żądanie. W przypadku stosowania innych metod mogą wystąpić większe błędy kalibracji.

Problemy z kalibracją sond termoparowych.
Jeśli termopary są używane do długoterminowych pomiarów w wysokich temperaturach (np. 1200°C), zmiany chemiczne materiału mogą mieć wpływ na dokładność pomiaru i żywotność termopary. Dlatego lepiej jest w przypadku tych zastosowań najpierw zdobyć doświadczenie z częstszymi kalibracjami, a następnie odpowiednio określić interwał kalibracji.
Urządzenie oceniające zwykle zawiera termometr do pomiaru temperatury zimnego złącza. Dlatego urządzenie to musi być instalowane w miejscach, w których występują minimalne zmiany temperatury otoczenia (nie może być umieszczane w wymuszonym przepływie powietrza, np. z klimatyzacji).


Higrometry - kalibracja i dokładność pomiaru

Problemy z pomiarem wilgotności w lodówkach i zamrażarkach.
Podczas instalowania higrometru w miejscu, w którym często zmienia się temperatura (np. poprzez przełączanie sprężarki lodówki), może się zdarzyć, że wilgotność względna w pomieszczeniu będzie cyklicznie przechodzić przez niemal cały zakres (np. 10-100% RH). Jest to zjawisko fizyczne. Nie jest to wada pomiarów, ale nieprawidłowo dobrany układ chłodzenia.

Urządzenie nie mierzy wilgotności prawidłowo, co z nim zrobić?
Można wysłać urządzenie do naprawy lub samodzielnie dokonać adjustacji. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt oraz instrukcja adjustacji (dostępna na życzenie). Jeśli trzeba dokonac adjstacji wilgotności względnej, należy upewnić się, że urządzenie prawidłowo mierzy temperaturę. Jeśli urządzenie nie mierzy prawidłowo temperatury, regulacja wilgotności będzie błędna! Dodatkowo wykonać kontrolę wizualną. Jeśli przetwornik lub czujniki są uszkodzone mechanicznie lub chemicznie, odeślij je do naprawy.

Urządzenie mierzy prawidłową temperaturę i prawidłową wilgotność, ale nie mierzy prawidłowo obliczonych wartości wilgotności. Co z tym zrobić?
Sprawdź, czy ustawienie ciśnienia otoczenia w instrumencie odpowiada rzeczywistości (użyj oprogramowania TSensor).


Inne urządzenia - kalibracja i dokładność pomiaru

Urządzenie nie mierzy prawidłowo stężenia CO2. Co z tym zrobić?
Najpierw sprawdź, czy ustawienie poprawki ciśnienia (lub wysokości) w urządzeniu odpowiada rzeczywistości (użyj oprogramowania TSensor). Prawidłowe ustawienie ma znaczący wpływ na mierzoną wartość.